včelí vosk  - GUFFO s.r.o.

Včelí vosk je produktem voskotvorné žlázy včely dělnice, která ho vylučuje ve formě voskových šupinek. Včely sbírají vosk z povrchu vlastních těl, kusadly ho zpracovávají a obohacují dalšími látkami, tím se vosk stává vláčným a plastickým.

Ze šupinek včely pak staví plásty a vosk spolu s propolisem používají na vyplnění škvír ( mezer větších než 3 mm ) v úle.

 

Využití včelího vosku souvisí už s poznáním života včel. Je historicky doloženo, že už staré kultury ( Egypťané, Řekové, Římané) využívaly vosk jako součást některých léků a kosmetických přípravků. O včelím vosku se dozvídáme z archivních listin už od 11. století, kdy ve středověku byl velmi důležitý sběr včelího vosku . Ten byl jako surovina využíván pro výrobu velmi cenných svící pro církevní i světské účely.

 

Dnes, stejně jako v minulosti, včelí vosk patří mezi vysoce ceněnou surovinu, ale má i nové možnosti využití.

Včelí vosk je světle žlutý a má charakteristickou aromatickou vůni. Panenský vosk je skoro bílý až nažloutlý. Barva včelího vosku z plástů je dána ( mimo jiné ) obarvením barvivy z pylů, která jsou v našich podmínkách v různých odstínech žluté. Vosk je rozpustný v chloroformu, acetonu, benzínu a v terpentýnovém oleji.

 

Včelí vosk má poměrně vysoký bod tání. Tato zvláštní a hlavně ideální vlastnost zaručuje odolnost a trvanlivost včelí stavby, která je převážně v letních měsících ohrožena velkým teplem.
Velmi zajímavá je i chemická skladba včelího vosku, kdy při jeho vzniku přimísením dalších látek a při pozdějším využití včelami ( obarvení pylem a propolisem ), získává vysokou odolnost proti znehodnocení ( hnití, plesnivění aj.). Včelí dílo tedy vydrží velmi dlouho.

 

Využití včelího vosku:

Výroba mezistěn

Mezistěny jsou vyrobeny z pravého včelího vosku. Vosk je rozvařen s vodou a příslušným množstvím kyseliny sírové,dále čištěn sedimentací a po té převařen v autoklávech na teplotu 117°C. Na této teplotě je ponechán 1 hod.,pak teprve je zpracován na mezistěny

 

Přídatné látky E901

Včelí vosk je směsí esterů mastných kyselin a mastných alkoholů, uhlovodíků a volných mastných kyselin. Obsahuje též menší množství volných mastných alkoholů. Používá se jako ochranný film na ovoci, ve žvýkačkách nebo ve výrobcích s příchutí medu. Žlutý vosk je žlutá nebo světle hnědá pevná látka, která charakteristicky voní po medu.

 

Svíčky

Nejznámější je užití včelího vosku k výrobě svíček. V současné době se opět vracíme k přírodním materiálům. I když jsou svíčky z včelího vosku dražší, zhotovujeme je pro jejich estetický vzhled, příjemnou vůni, jako hezké dárky a pro potěšení z jejich výroby. Způsoby výroby svíček 1. Svíčky stáčené z mezistěn 2. Svíčky vrstvené z mezistěn 3. Svíčky odlévané 4. Svíčky zhotovené máčením knotu.

 

Vosk ve farmacii a kosmetice

Včelí vosk jako farmaceutickou surovinu najdeme i v nejnovějším vydání Lékopisu pod označením Cera flava (včelí vosk) a cera alba (včelí vosk bělený). Používá při výrobě emulzí, balzámů, gelů, kapslí, rtěnek, řasenek a přípravků pro péči o vlasy. Ve rtěnkách včelí vosk vylepšuje strukturu, jemnost, zadržování oleje, přilnavost. V emulzích přispívá k regulaci hustoty, ke změkčení, jako koemulgátor.

 


Pro ošetření nábytku a dřeva

Lehká emulze je určena pro ošetření dřevěného lakovaného, matného i lesklého nábytku, starožitností, dřevěných obkladů, dveří, podlah a dalších výrobků z masivu i dýhovaného dřeva a také proutěného nábytku a korku. Lze ji aplikovat jako lak. Vytváří pololesklý voskový film, který chrání povrch dřeva vůči otěru a mechanickému poškození. Vrstva vosku je paropropustná. Vhodný i pro dětské hračky podle EN 71.3).

 

Pro ošetření kůže

Včelí vosk na kůži přináší šetrný balzám ze včelího vosku, který skvěle čistí, udržuje a také oživuje odstín kožených oděvů, motocyklových kombinéz, galanterie, čalounění, koženého sedacího nábytku i automobilových sedaček, jezdeckých postrojů a dalších výrobků.

Vosk je odolný vůči vodě, vínu, pivu, cole, kávě, čaji, ovocné šťávě a mléku podle DIN 68861-1A – žádné skvrny od vody. Ošetřený povrch je nezávadný pro lidi, zvířata a rostliny (odolný vůči slinám a potu podle DIN 53160.Košík

Žádné zboží

Poštovné 0 Kč
Celkem 0 Kč

K pokladně